12 grudnia 2017

Wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe

12. grudnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe Patronki i Obrończyni życia poczętego.
Tego dnia rycerze Niepokalanej zamówili Mszę św. w intencji obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o rozwój dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego.
MI od wielu lat prowadzi w naszym sanktuarium adopcję dziecka poczętego 8. grudnia i 25. marca.

8 grudnia 2017

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w naszym sanktuarium została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez o. Zdzisława i o. Edwarda pod przewodnictwem ks. Antoniego, proboszcza parafii św. Lamberta.
Wzięli w niej udział Rycerze Niepokalanej ze swoim sztandarem. Rycerze również przynieśli w procesji dary na ofiarowanie.
Pod koniec Mszy św. 34 osoby podjęły adopcję dziecka poczętego. Uroczystość poprzedziła nowenna, podczas której kazania głosił o. Józef.

Foto: D. Danielska   → galeria zdjęć     

22 października 2017

Spotkanie wspólnot Rycerstwa Niepokalanej - Jasna Góra


W niedzielę, 22 października 2017 roku, na Jasnej Górze Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej dziękowało za pontyfikat św. Jana Pawła II i za 100 lat istnienia MI. O godz.15.30 wspólnoty z Częstochowy, Kamieńska, Radomska, Myszkowa, Borowna, Kłomnic, Zawiercia i Wąsosza Górnego spotkały się na Wałach Jasnogórskich przy pomniku św. Jana Pawła II , gdzie złożono kwiaty i odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Towarzyszyli nam goście z Niepokalanowa o. Stanisław Piętka, prezes narodowy MI i o. Robert Stachowiak, wiceprezes narodowy MI. Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwę różańcową i Mszę św.. Różaniec poprowadził i i Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Radoliński, asystent MI naszej archidiecezji. Na zakończenie Mszy św. o. Stanisław Piętka zachęcał do wstępowania w szeregi MI wykazując potrzebę "nawrócenia grzeszników, heretyków, schizmatyków, a najbardziej masonów i uświęcenia wszystkich pod opieką i za pośrednictwem NMP Niepokalanej".

Tekst i zdjęcie: Halina Dawid, MI Radomsko

6-8 października 2017

,,100 lat Rycerstwa, 100 lat Fatimy''

W dniach od 6 do 8 października 2017 r. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odbyło się jesienne spotkanie Liderów Rycerstwa Niepokalanej ,,100 lat Rycerstwa, 100 lat Fatimy''.
W spotkaniu uczestniczyły 2 osoby ze wspólnoty MI przy klasztorze franciszkanów w Radomsku. W pierwszym dniu spotkania Mszy św. przewodniczył o. Piotr Cuber, który wygłosił konferencję wprowadzającą.

W sobotę, 7 października, konferencję na temat ,,Wpływ objawień Fatimskich na historię Europy i świata' 'wygłosił ks. Jacek M. Pędziwiatr, dyrektor radia Anioł Beskidów z Bielska-Białej. Ojciec dr Piotr Cuber, Asystent MI krakowskiej Prowincji Franciszkanów, wygłosił konferencję na temat ,,Rycerstwo Niepokalanej - odpowiedź na zagrożenia chrześcijaństwa i Kościoła". Pani mgr Urszula Fajczyk przeprowadziła wykład ,,Świętujemy i dziękujemy za 100 lat Rycerstwa Niepokalanej''. Następnie odbyły się spotkania w grupach.

W niedzielę redaktor Tomasz Terlikowski z Warszawy wygłosił konferencję na temat ,,Rycerstwo Niepokalanej nieodkryty skarb o. Maksymiliana". Przedstawił również swoją najnowszą książkę ,,Maksymilian M. Kolbe - biografia świętego męczennika'' Zachęcał każdego Rycerza Niepokalanej do jej przeczytania i zaznaczył, że jest to lektura także dla każdego.

Tekst i foto: A. Urbańczyk      galeria zdjęć

14-15 września 2017

Wrześniowe odpusty u Franciszkanów w Radomsku


Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej brała udział w uroczystościach Podwyższenia Krzyża Świętego i Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (14-15 września 2017 r. ) w Kościele Franciszkanów w Radomsku.

Do uroczystości przygotował nas o. Edward poprzez kazania głoszone w czasie Triduum. Matkę Bożą Bolesną uczciliśmy rozważając
Jej siedem boleści na Dróżkach po placu kościelnym. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem sercanina z Bełchatowa ks. Bogusława Pociaska.
Rycerki w procesji zaniosły dary do ołtarza. MI wystawiło również poczet sztandarowy. Podwyższenie Krzyża Świętego i NMP Bolesnej to uroczystości odpustowe związane z tytułem kościoła i sanktuarium. Biorą w nich udział wszystkie wspólnoty działające przy naszym sanktuarium.

Tekst i foto: D. Danielska      galeria zdjęć

2 sierpnia 2017

Uroczystości odpustowe z okazji święta NMP Anielskiej z Porcjunkuli


2 sierpnia uroczyście obchodziliśmy Święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Uroczystej Eucharystii w licznej asyście przewodniczył
J. E. Ks. Arcybiskup Wacław Depo. Po zakończonej Liturgii wierni zebrali się w ogrodzie franciszkańskim na agapie przygotowanej przez Wspólnoty działające przy naszym kościele klasztornym.

foto: M. Skalik      galeria zdjęć





29-30 lipca 2017

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie


Tradycyjnie już w ostatni weekend lipca w Niepokalanowie odbywa się Ogólnopolski Dzień Modlitw MI. Nasza wspólnota wybrała się razem z rycerzami z Kamieńska na te niedzielne uroczystości. Indywidualnie zwiedzaliśmy obiekty sakralne oraz muzealne, by następnie wysłuchać w Sali św. Bonawentury konferencji o. prof. dr hab. Grzegorza M. Bartosika (UKSW Warszawa) „ W 100 - lecie MI ”.
Centralnym punktem niedzielnego programu była uroczysta Eucharystia sprawowana przy odnowionym ołtarzu polowym. Wzięły w niej udział wspólnoty MI z całej Polski z pocztami sztandarowymi. Mszę św. koncelebrowali asystenci kościelni MI pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, który również wygłosił kazanie. Po kazaniu ks. Kardynał poświęcił ołtarz polowy. Przed błogosławieństwem końcowym ks. pułkownik Marcin Janocha odczytał list Prezydenta RP do uczestników zjazdu.

Prezes narodowy MI o. Stanisław Piętka przekazał relikwie św. Maksymiliana do dwóch parafii – w Jachówce i w Dębicy, a następnie podziękował ks. Kardynałowi, prezesowi międzynarodowemu MI o. Raffaele Di Muro, wszystkim koncelebransom, Klasztorowi, Ośrodkowi MI, służbie porządkowej i zaprosił wszystkich rycerzy Niepokalanej na bigos z klasztornej kuchni.

Z Niepokalanowa udaliśmy się do Góry Kalwarii, gdzie zwiedziliśmy Muzeum św. Stanisława Papczyńskiego i modliliśmy się przy jego grobie w Kościele Wieczerzy Pańskiej pod wezwaniem Opatrzności Bożej - Wieczerniku.

tekst i foto: D. Danielska      galeria zdjęć

11 czerwca 2017

Radomszczańskie Dni Rodziny - procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej, patronki miasta Radomska


Rycerstwo Niepokalanej ze swoim pocztem sztandarowym uczestniczyło 11. czerwca 2017r. w procesji, która wyruszyła z Kolegiaty św. Lamberta do kościoła św. Jadwigi pod przewodnictwem Bp Antoniego Długosza.
Procesja zatrzymywała się przy trzech stacjach :
St. I - Urząd Miasta - Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy.
St. II - I LO - Święta Jadwiga, krzewicielka oświaty i kultury.
St. III - Przychodnia Lekarska ul. Armii Krajowej – Święta Jadwiga,opiekunka cierpiących i ubogich.
Relikwie były niesione przez przedstawicieli władz samorządowych, grup zawodowych oraz wspólnot działających przy parafiach. Rycerstwo Niepokalanej niosło relikwiarz od przychodni lekarskiej do skrzyżowania z ul. Jagiellońską. Ze śpiewem Ciebie Boga wysławimy procesja weszła do kościoła św. Jadwigi, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Radomska.

tekst i foto: D. Danielska      galeria zdjęć

10 czerwca 2017

Pielgrzymka do Głogówka i na Górę św. Anny


Rycerze Niepokalanej z Radomska udali się 10. czerwca 2017 r. na pielgrzymkę do Głogówka na zaproszenie tamtejszej wspólnoty MI i o. Krystiana Żmudy.
Z o. Krystianem jako przewodnikiem zwiedziliśmy rynek, kościół parafialny, kościół OO. Franciszkanów oraz zapoznaliśmy się z historią zamku Oppersdorffów.
Nawiedziliśmy także replikę Grobu Pańskiego z Jerozolimy i Domek Loretański z hebanową figurą Matki Bożej. Przepiękne kościoły, bogato zdobione, z cennymi zabytkami zrobiły na nas wielkie wrażenie.
W kościele franciszkanów uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej przez o. Krystiana dla rycerzy Niepokalanej z Radomska i Głogówka. Podczas Eucharystii dwie osoby z Radomska zostały przyjęte do MI.
Rycerki z Głogówka poczęstowały nas smacznym obiadem i deserem.

Wszyscy bardzo dziękujemy wspólnocie MI z Głogówka i o. Krystianowi za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny - NIECH SIĘ CO CHCE ZE MNĄ DZIEJE, W TOBIE ŚW. ANNO MAM NADZIEJĘ!

tekst i foto: D. Danielska      galeria zdjęć

30 maja 2017

100-lecie powstania Rycerstwa Niepokalanej
Uroczyste otwarcie wystawy "Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła"
w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku


30 maja 2017 roku w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego otwarta została wystawa "Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła". Wydarzenie to zbiegło się ze stuleciem powstania Rycerstwa Niepokalanej.

foto: o. Z. Tamioła, MR w Radomsku

      galeria zdjęć

13 maja 2017

Radomszczańska procesja Maryjna w 100-lecie Objawień Fatimskich


Z okazji 100-lecie Objawień Fatimskich w dniu 13 maja 2017 roku odbyła się procesja ulicami naszego miasta od kolegiaty św. Lamberta do kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św..
W procesji uczestniczyła wspólnota Rycerstwa Niepokalanej działająca przy klasztorze ojców franciszkanów w Radomsku.

Mszy św. przewodniczył Dziekan Regionu Radomszczańskiego ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta, homilię wygłosił ks. Józef Błasiński, proboszcz parafii NMP Królowej Polski.

foto: D. Danielska      galeria zdjęć

6 maja 2017

Ogólnopolskie sympozjum naukowe: „Życie chrześcijańskie w łączności z Maryją Niepokalaną”


Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej zorganizowało Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

„Rycerze Niepokalanej wezwani są do radykalizmu świętości” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie. 6. maja 2017 r. w gmachu WSD w Częstochowie z inicjatywy Kleryckiego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej odbyło się ogólnopolskie sympozjum naukowe „ Życie chrześcijańskie w łączności z Maryją Niepokalaną ”.

Sympozjum zorganizowano w 300-lecie koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecie objawień w Fatimie i 100-lecie istnienia Rycerstwa Niepokalanej. Uczestników sympozjum , w większości rycerzy Niepokalanej archidiecezji częstochowskiej, powitał rektor WSD Ks. dr Grzegorz Szumera. Otwarcia dokonał Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pierwszą konferencję Ratować świat i bliźniego przez zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi- realizacja orędzia fatimskiego w codzienności chrześcijanina wygłosił Ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC (UKSW Warszawa).
Drugim prelegentem był O. dr Piotr Polek OSPPE, który mówił na temat Implikacje teologiczno-pastoralne Jasnogórskiej Modlitwy Jubileuszowej. Następnie Jan Hajduga, prezes MI diecezji tarnowskiej, zachęcał do obejrzenia własnej wystawy pt.: Św. Maksymilian Maria Kolbe i jego dzieła.
Wystawa składa się z osiemnastu plansz i będzie również prezentowana w Muzeum Regionalnym
im. S. Sankowskiego, ul. Narutowicza 1 w Radomsku. (30 maja br. w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny).

W hallu WSD można było zobaczyć medale związane z Fatimą, Jasną Górą i św. Maksymilianem zaprezentowane przez Krzysztofa Witkowskiego z Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Po przerwie na kawę wysłuchaliśmy wykładu "Chrześcijanin – narzędziem w Jej Niepokalanych rękach – aktualność duchowości, formacji i misji Rycerstwa Niepokalanej po 100 latach od powstania" wygłoszonego przez O. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv ( UKSW -Kolbianum, Niepokalanów). Na zakończenie I sesji uczestniczyliśmy w kościele seminaryjnym w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i kazanie wygłosił Abp senior Stanisław Nowak.

Podczas II sesji, którą poprowadził Ks. Wojciech Radoliński - asystent kościelny MI w archidiecezji częstochowskiej, wysłuchaliśmy dwóch konferencji : Czy przesłanie Maryi to nowa Ewangelia? Miejsce pobożności Maryjnej w Kościele – Ks. dr Łukasz Dyktyński ( WSD Częstochowa) i Ks. kan. Krzysztof Jeziorowski (1970-2014) – do śmierci w służbie Niepokalanej – Ks. mgr lic. Szymon Stępniak ( NSD Częstochowa). Za udział w sympozjum podziękował wszystkim uczestnikom prezes seminaryjnego MI Kl. Damian Magiera.

Sympozjum zakończyło nabożeństwo pierwszosobotnie, które odprawił O. Robert Stachowiak OFMConv, wiceprezes narodowy MI. Rycerze Niepokalanej z Radomska i Kamieńska bardzo dziękują Kleryckiemu Stowarzyszeniu Rycerstwa Niepokalanej w Częstochowie za wspaniałe przygotowanie sympozjum, które w jubileuszowym roku 100-lecia istnienia MI pogłębiło naszą rycerską duchowość i pobudziło naszą gorliwość.

tekst i zdjęcia: D. Danielska

7 stycznia 2017

Spotkanie opłatkowe MI




7. 01 2017 r. wspólnota Rycerstwa Niepokalanej zgromadziła się na porannej Mszy św. oraz nabożeństwie pierwszosobotnim w kościele franciszkańskim w Radomsku. Po nabożeństwie udaliśmy się do sali św. Maksymiliana na spotkanie opłatkowe. Przybyli również o. Edward, nasz asystent kościelny i o. Józef.

Po odśpiewaniu kolędy, składaliśmy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Następnie zasiedliśmy do stołów, by skosztować domowych wypieków naszych rycerek i wspólnie zaplanować działania MI na najbliższe półrocze.

tekst i zdjęcia: D. Danielska